Historia

Zespół powstał w 1988 roku. Podczas trasy ze Skinny Puppy zostali dostrzeżeni przez ludzi z TVT Records, którzy zaproponowali im współpracę. W 1989 wydali pierwszego singla 'Down In It' (halo1 -wydawnictwa NIN mają taką nazwę kodową - halo i kolejność wydania). Pierwszą dużą płytą była 'Pretty hate machine' (89). Już tu doszło do zgrzytów międzi zespołem a TVT - poszło o utwór Twist - wedłóg wytwórni tekst był zbyt ostry. Ostatecznie utwór, trochę zmieniony, znalazł się na płycie jako Ringfinger. Kolejnymi płytami były 'Head like a hole' (90) i 'Sin' (90) - zbiory remixów i jeden cover (jedyny cover na płycie NIN) - 'Get down, make love' Queenu. 'Sin' zakończył pierwszą epokę w dziejach NIN.

W 1992 NIne Inch Nails zostało wykupione przez Interscope (chwała im za to!) i mógł wreszcie powstać 'Broken'. Album był tak zupełnie inny od poprzednich, muzyka w porównaniu z poprzednimi płytami stała się agresywna, ciężka. Wreszcie Reznor nie miał nad głową cenzora TVT i mógł tworzyć to co chciał. W międzyczasie powstał cover Black Sabbath 'Supernaut' (projekt 1000 Homo DJ's z Alem Jurgensenem z Ministry) do albumu 'Tribute to Black Sabbath'. Po 'Broken' tradycyjnie przyszła pora na płytę z remixami - 'Fixed'. Jest to w moim przekonaniu najbardziej pokręcona płyta NIN. Niektórym się nie podoba - ich sprawa.

Po tym nastała przerwa, NIN koncertowało, aż nadszedł pamiętny rok 1994. Nastała nowa era w historii NIN. Zwiastunem był singiel 'March of the pigs' a po tym pojawiła się 'The downward spiral' - najlepsza płyta - coś jak połączenie spokojnych klimatów z 'Pretty...' z agresją 'Broken'. Całość podparta geniuszem Reznora jest trudnym pzreciwnikiem dla nadchodzącego 'The fragile'.

Rok 1994 jest jeszcze ważny ze względu na festiwal w Woodstock w którym NIN wzięło udział. Poza tym Reznor wyprodukował soundtrack do 'Urodzonych morderców' Oliviera Stone'a (napisał do niego nowy utwór 'Burn'). NIN nagrało też cover Joy Division utworu 'Dead Souls' do ścieżki dźwiękowej filmu 'Kruk'. Jak karze tradycja po 'The downward spiral' wyszły dwa single - 'Closer to God' i 'Further down the spiral'.

W kolejnych latach Reznor wziął się za soundtrack do gry Quake (jest bardziej pokręcony od 'Fixed') i produkcje płyty 'Atychrist superstar' Marylin Manson.

W 1997 Reznor rozpoczął współpracę z Davidem Lynchem nad ścieżką do 'Zagubionej autostrady'. Powstał do niej utwór 'The perfect drug', który zaowocował zbiorem remixów (halo11 - 'The perfect drug'). Reznor nagrał do niej jeszcze solowy utwór instrumentalny 'Driver down' - genialny.

Od tego czasu NIN pracowało nad nową płytą, wydali jeszcze podwójną kasetę video z teledyskami (halo12 - 'Closure'), do tego Reznor wyprodukował płytę Two (zespół byłego frontmana Judas Priest), zrobił kilka remixów, a teraz zaczyna odkrywać przed nami swoje nowe dziecko - 'The fragile'.

Jeszcze słowo o składzie zespołu. Przewinęło się przez niego kilka osób: Richard Patrick (gra teraz w Filter), Jeff Ward (RIP), Chris Vrenna (obecnie Guns'n'Roses), i James Wooley. Obecnie zespół to Trent Reznor, Robin Finck, Danny Lohner, Chrlie Clouser i Jerome Dillon, a takżę Keith Hillerbrandt i Dave 'Rave' Ogilvie.

Obecny skład
Trent Reznor Michael Trent Reznor

data urodzenia: 17 Maj, 1965, godz. 7:30
miejsce urodzenia: Mercer, Pennsylwania, USA
miejsce zmieszkania: Luizjana, USA
wykształcenie: 1 rok w Allegheny College
wyznanie: wyrastał jako protestant
umiejętnoœci: komputery i muzyka
ulubiony kolor: zielony
tatuaże: brak
rodzice: Nancy Clark i Mike Reznor (amatorski muzyk bluegrassowy)
rodzeństwo: siostra - Tera (ur. 1971)

Osobna twórczoœć Reznora to:

Soundtrack do Urodzonych Morderców Oliwiera Stone'a (Reznor był producentem)
Soundtrack do Zagubionej Autostrady Davida Lynch'a (również produkcja)
Soundtrack do gry QUAKE (cała muzyka i efekty dŸwiękowe)
wiele innych jak np. produkcja płyty 'Antychist Superstar' zespołu Marylin Manson.  

Danny Lohner

wiek: 24
rodzinne miasto: Corpus Christi, Texas
wykształcenie: University of Texas, Austin
poprzedni zespół: Skrew
instrument: bas, gitara i keyboard

Danny Lohner
Charlie Clouser

wiek: 32
rodzinne miasto: Middletown, Pennsylwania
wykształcenie: Hampshire College
instrument: keyboard
pracował też z: White Zombie, Prong, Marilyn Manson

Robin Finck

wiek: 23
instrument: gitara i keyboard
poprzedni zespół: Impotent Sea Snakes

Robin Finck

Sean Beavan : 'Magik dźwięku', odpowiedzialny za produkcję NIN, ale także wielu innych kapel ze stajni Nothing Records i nie tylko.

Byli członkowie
Chris Vrenna Chris Vrenna

ksywa: Podboy
rodzinne miasto: Erie, Pennsylwania
instrument: bębny

James Woolley : Klawisze. James Woolley


 

strona główna - zespół - dyskografia - newsy  - zdjęcia - muzyka - filmy - linki - inne - autor